B43305A9397M60
Mfr.Part #
B43305A9397M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current :
1.87A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
45mm
Impedance :
470mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.87A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43305A9397M60
EPCOS (TDK) B43305A9397M60
B43305 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.87A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In