B41896W8476M
Mfr.Part #
B41896W8476M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
25mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
1.3A
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
3500 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
IEC60384-4
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
16mm
Capacitance :
47μF
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.024mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
B41896W8476M
47μF Capacitor 20% 1.3A 7.5mm Radial