B41896W7337M
Mfr.Part #
B41896W7337M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.115mA
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.12
Life (Hours) :
3500 hours
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Bulk
Height :
20mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
950mA
Reference Standard :
IEC60384-4
Pbfree Code :
yes
Diameter :
10mm
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
480mOhm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330µF
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
B41896W7337M
330μF Capacitor 20% 950mA 5mm Radial