B41895A7128M003
Mfr.Part #
B41895A7128M003
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
35V
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 10kHz
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Impedance :
29mOhm
Series :
B41895
Ripple Current @ High Frequency :
2.56A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
Datasheets
B41895A7128M003
B41895 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~125°C Polar Radial, Can