B41895A5278M001
Mfr.Part #
B41895A5278M001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
24mOhm
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Series :
B41895
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 10kHz
Capacitance :
2700μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
2.97A @ 100kHz
Datasheets
B41895A5278M001
B41895 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~125°C Polar Radial, Can