B41888W8108M
Mfr.Part #
B41888W8108M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Standard :
IEC60384-4
Voltage - Rated DC :
63V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Packing Method :
Bulk
Tan Delta :
0.09
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Lead Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.63mA
Capacitance :
1mF
Height :
31.5mm
Ripple Current :
2A
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
18mm
Datasheets
B41888W8108M
1mF Capacitor 20% 2A 7.5mm Radial