B41866H0477M000
Mfr.Part #
B41866H0477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 75V RADIAL
Product Category :
Unclassified
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
7.5 mm
Nominal cross section conductor :
2.5
Brand :
Termination Style :
Radial
Capacitance :
470 uF
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Tolerance :
20 %
ESR :
520 mOhms
Product Status :
Active
Length :
25 mm
Subcategory :
Capacitors
Series :
B41866H
Lead Style :
Straight
Rated surge voltage :
4
Degree of protection (IP) :
IP20
Package :
Bulk
Diameter :
18 mm
Pollution degree :
3
Ripple Current :
2280 mA
Colour outer sheath :
White
Locking mechanism :
Separate
Datasheets
B41866H0477M000
B41866H 470 uF Capacitor 20 % Bulk 2280 mA