B41858C6827M000
Mfr.Part #
B41858C6827M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
820µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
12mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
800 µm
Reference Standard :
AEC-Q200
Height :
40mm
Lead Pitch :
5mm
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Shape :
Wire
Length :
40mm
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
89mOhm
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
0.41mA
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
2.799A
Datasheets
B41858C6827M000
EPCOS (TDK) B41858C6827M000
820μF Capacitor 20% Bulk 2.799A 5mm Radial