B41858C5158M000
Mfr.Part #
B41858C5158M000
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Capacitance :
1.5mF
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Length :
25mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
600 µm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
2.028A
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
12.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Leakage Current :
0.375mA
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.16
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
B41858C5158M000
EPCOS (TDK) B41858C5158M000
1.5mF Capacitor 20% Bulk 2.028A 5mm Radial