B41851A5228M000
Mfr.Part #
B41851A5228M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
B41851
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
910mA
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2200µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
16mm
Datasheets
B41851A5228M000
EPCOS (TDK) B41851A5228M000
B41851 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 910mA Polar 7.5mm Radial, Can