B41851A3108M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41851A3108M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
12.5mm
Tan Delta :
0.24
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Shape :
Wire
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
Bulk
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
1mF
Leakage Current :
0.1mA
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
460mA
Datasheets
B41851A3108M000
EPCOS (TDK) B41851A3108M000
1mF Capacitor 20% 460mA 5mm Radial