B41828A5476M
Mfr.Part #
B41828A5476M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
47μF
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.14
Lead Pitch :
2mm
Mount :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Length :
11mm
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
11mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
20%
Diameter :
5mm
Package / Case :
Radial
Ripple Current :
85mA
Datasheets
B41828A5476M
47μF Capacitor 20% Bulk 85mA 2mm Radial