B41828A4478M
Mfr.Part #
B41828A4478M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.24
Voltage - Rated DC :
16V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
31.5mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
16mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
33.5026mm
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Length :
31.5mm
Capacitance :
4.7mF
Package / Case :
Radial
Ripple Current :
1.661A
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
Polar
Datasheets
B41828A4478M
EPCOS (TDK) B41828A4478M
4.7mF Capacitor 20% Bulk 1.661A 7.5mm Radial