B41827A6107M
Mfr.Part #
B41827A6107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitance :
100μF
Diameter :
8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
2000 hours
Height :
11.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
260mA
Datasheets
B41827A6107M
100μF Capacitor 20% Bulk 260mA 3.5mm Radial