B41231B4279M000
Mfr.Part #
B41231B4279M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
35mm
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
8.64mA
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
2000 hours
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Diameter :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.5
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
27mF
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
5.98A
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Aluminum
Mount :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
B41231B4279M000
EPCOS (TDK) B41231B4279M000
27mF Capacitor 20% Bulk 5.98A 10mm Aluminum