B41043A3826M
Mfr.Part #
B41043A3826M
Description
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
11mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tan Delta :
0.19
Voltage - Rated DC :
10V
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
82µF
Tolerance :
20%
Diameter :
5mm
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.0246mA
Ripple Current :
110mA
Length :
11mm
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
B41043A3826M
82μF Capacitor 20% Bulk 110mA 2mm Radial