B37872K9225K62
Mfr.Part #
B37872K9225K62
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
B37872K
Thickness (Max) :
0.063 1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2.2μF
Datasheets
B37872K9225K62
EPCOS (TDK) B37872K9225K62
B37872K 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
B37872K9225K62 Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
B37872K9225K62 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm