B37872K5222K060
Mfr.Part #
B37872K5222K060
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2200pF
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
B37872K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B37872K5222K060
EPCOS (TDK) B37872K5222K060
B37872K 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
B37872K5222K060 Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
B37872K5222K060 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm