B37871K5470J060
Mfr.Part #
B37871K5470J060
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Series :
B37871K
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
47pF
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.8mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Custom Capabilities :
Alternative Capacitance Available On Req
Tolerance :
±5%
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
B37871K5470J060
EPCOS (TDK) B37871K5470J060
B37871K 47pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
B37871K5470J060 Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
B37871K5470J060 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm