B37871K5392J070
Mfr.Part #
B37871K5392J070
Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206
Tolerance :
5%
TR, CARDBOARD, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Custom Capabilities :
Alternative Capacitance Available On Req
Height :
1.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.2004mm
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6002mm
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
889μm
Capacitance :
3.9nF
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
B37871(50V,JTOL)
yes
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B37871K5392J070
EPCOS (TDK) B37871K5392J070
B37871(50V,JTOL) 3.9nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
B37871K5392J070 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
B37871K5392J070 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V