B32922C3474K289
Mfr.Part #
B32922C3474K289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Voltage Rating - AC :
305V
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
470nF
Voltage - Rated AC :
305V
Wire
Reference Standard :
IEC60384-14
Packaging :
Tape and Box (TB)
Features :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
10%
Voltage Rating - DC :
Size Code :
Width :
9mm
Series :
B32922
Height :
17.5mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Length :
18mm
Size / Dimension :
0.709 L x 0.354 W (18.00mm x 9.00mm)
Packing Method :
Ammo Pack
Ratings :
X2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 305, SAFETY CLASS X2
Height - Seated (Max) :
0.689 (17.50mm)
Depth :
9mm
Max Operating Temperature :
110°C
Package / Case :
Radial
Applications :
EMI, RFI Suppression
Height Seated (Max) :
17.5006mm
Datasheets
B32922C3474K289
EPCOS (TDK) B32922C3474K289
B32922 470nF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 630V-DC 305V-AC Polypropylene Through Hole
B32922C3474K289 Overview
Electrical devices have 0.591 (15.00mm) lead spacing.Temperatures of -40°C ~ 110°C are suitable for operating the device.