B32914B5564K
Mfr.Part #
B32914B5564K
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Ratings :
X1
Height Seated (Max) :
0.965 24.50mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
530V
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Size / Dimension :
1.240Lx0.551W 31.50mmx14.00mm
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.56μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Lead Pitch :
27.5082mm