B32778Z0356K000
Mfr.Part #
B32778Z0356K000
Description
CAP FILM 35UF 1KVDC RDL 4 LEAD
Film Capacitors
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Radial
Height :
50 mm
Min Operating Temperature :
-65 °C
ESR :
7.2 mOhms
Subcategory :
Capacitors
Max Operating Temperature :
175 °C
Type :
Metallized polypropylene Film Capacitor
Packaging :
Bulk
Length :
57.5 mm
Features :
Shielded
Termination :
Solder
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Product :
General Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Number of Pins :
23
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Width :
35 mm
Ratings :
Environment Resistant
Product Type :
Film Capacitors
Lead Spacing :
52.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Tolerance :
10 %
Lead Diameter :
1.2 mm
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
RoHS :
Non-Compliant
Series :
B32778Z
Capacitance :
35 uF
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
B32778Z0356K000
EPCOS (TDK) B32778Z0356K000
B32778Z 35 uF Film Capacitor 10 % Solder Flanges, Panel, Through Hole
B32778Z0356K000 Overview
Its lead spacing is 52.5 mm.