B32778T4556K000
Mfr.Part #
B32778T4556K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 55UF 10% 450VDC RADIAL
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264Lx1.693W 57.50mmx43.00mm
Height Seated (Max) :
0.945 24.00mm
Series :
B32778
Tolerance :
±10%
Capacitance :
55μF
Feature :
Long Life
Applications :
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.2mOhms
Voltage - Rated DC :
450V