B32758G2556K000
Mfr.Part #
B32758G2556K000
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 55UF 10% 500VDC RADIAL
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
Automotive
Termination :
PC Pins
Series :
B32758
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8MOhm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
55μF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Height Seated (Max) :
2.264 57.50mm
Size / Dimension :
2.264Lx1.496W 57.50mmx38.00mm