B32756C7605J000
Mfr.Part #
B32756C7605J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6UF 5% 550VDC RADIAL
Film Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B32756
Voltage - Rated AC :
275V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
6μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
550V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.654Lx0.709W 42.00mmx18.00mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.3mOhm
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm