B32360A4406J80
Mfr.Part #
B32360A4406J80
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 40UF 5% 480VAC RADIAL
Height Seated (Max) :
108.9914mm
Ratings :
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
6.5024mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Chassis Mount, Stud
Dielectric :
PP
Termination :
Quick Connect
Height :
107mm
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
480V
Max Operating Temperature :
85°C
Radiation Hardening :
No
Height - Seated (Max) :
4.291 (109.00mm)
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Voltage Rating - AC :
480V
Dielectric Material :
PP
Voltage Rating - DC :
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
5%
Series :
B32360
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Capacitance :
40μF