B25645A9398K003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B25645A9398K003
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULAR DCR 3900UF - 900V - 155A
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Features :
Size / Dimension :
8.661 L x 4.528 W (220.00mm x 115.00mm)
Lead Diameter :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Product :
DC Link Film Capacitors
Package / Case :
Module
Height - Seated (Max) :
8.543 (217.00mm)
Brand :
Voltage Rating - DC :
900V
Maximum Operating Temperature :
+ 75 C
Ratings :
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
3900 uF
Product Type :
Film Capacitors
Tolerance :
10 %
Series :
B25645A-K
Termination Style :
Screw
Termination :
Connector
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Lead Style :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Product Category :
Length :
220 mm
Number of Pins :
4 Pin
Width :
115 mm
Voltage Rating - AC :
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Height :
215 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Product Status :
Active
Datasheets
B25645A9398K003
Introducing Film Capacitors EPCOS (TDK) B25645A9398K003 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Module, Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 75°C, B25645A9398K003 pinout, B25645A9398K003 datasheet PDF, B25645A9398K003 amp .Beyond Film Capacitors EPCOS (TDK) B25645A9398K003 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.