AZDC6-2AE-24D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZDC6-2AE-24D
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 12.5A 24V
Stock
184
In Stock :
184
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Sealed - Fully
Package :
Tray
Coil Current :
58.5 mA
Release Time :
10 ms
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination Style :
PC Pin
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Must Operate Voltage :
18 VDC
Contact Rating (Current) :
12.5 A
Mounting Type :
Through Hole
Coil Insulation :
Class F
Coil Resistance :
410 Ohms
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VDC - Max