AZ9871-1C-12DET
Mfr.Part #
AZ9871-1C-12DET
Description
30A MICRO AUTO RELAY
Product Category :
Automotive Relays
Switching Voltage :
24VDC - Max
Contact/Output Supply Type :
DC
Insulation Resistance :
Physical Dimension :
12.9mm x 12mm x 10.3mm
Input Switching Control Type :
Random
ECCN Code :
EAR99
Relay Function :
SPDT
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Relay Action :
LATCHED
Termination Type :
Solder
Coil Current :
47.2 mA
Coil Resistance :
254 Ohms
Weight :
4 g
Body Length or Diameter :
12.9 mm
Package :
Tray
Body Breadth :
12 mm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Terminal Length :
0.0028 inch
Body Height :
10.3 mm
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
American ZETTLER Inc
Contact Current(DC)-Max :
30 A
Base Product Number :
AZ9871
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Must Operate Voltage :
6.9 VDC
Coil Voltage :
12VDC
Operate Time :
3 ms
Relay Form :
1 Form C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
500 Vrms
Coil/Input Supply Type :
DC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Coil Power :
567mW
Sealing :
Epoxy
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
End Contact Material :
Silver Tin Oxide
Contact Voltage(DC)-Max :
14 V
Contact Rating (Current) :
25 A
Coil Operate Voltage(DC) :
6.9 V
Coil Type :
Non Latching
Number of Terminals :
5
Coil Voltage(DC)-Max :
14.4 V
Release Time :
1.5 ms
Contact Resistance :
50 mΩ
Through Hole
PCB Hole Count :
5
Datasheets
AZ9871-1C-12DET
American Zettler AZ9871-1C-12DET
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V