AZ9871-1A-12DET
Mfr.Part #
AZ9871-1A-12DET
Description
30A MICRO AUTO RELAY
Product Category :
Automotive Relays
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact/Output Supply Type :
DC
Contact Resistance :
50 mΩ
Contact Rating (Current) :
30 A
Base Product Number :
AZ9871
Relay Form :
1 FORM A
Relay Action :
LATCHED
Release Time :
1.5 ms
Coil Voltage :
12VDC
Body Length or Diameter :
12.9 mm
Body Height :
10.3 mm
Termination Type :
Solder
Features :
Sealed - Fully
Input Switching Control Type :
Random
Switching Voltage :
24VDC - Max
PCB Hole Count :
5
Package :
Tray
End Contact Material :
Silver Tin Oxide
Body Breadth :
12 mm
Number of Terminals :
5
Must Operate Voltage :
6.9 VDC
Physical Dimension :
12.9mm x 12mm x 10.3mm
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
ECCN Code :
EAR99
Contact Voltage(DC)-Max :
24 V
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Product Status :
Active
Coil Voltage(DC)-Max :
14.4 V
Coil Current :
47.2 mA
Coil Type :
Non Latching
Terminal Length :
0.0028 inch
Series :
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
500 Vrms
Weight :
4 g
Termination Style :
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
25 A
Coil Power :
567mW
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Operate Voltage(DC) :
6.9 V
Mounting Type :
Through Hole
Sealing :
Epoxy
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Relay Function :
SPST
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
American ZETTLER Inc
Operate Time :
3 ms
Coil Resistance :
254 Ohms
Insulation Resistance :
Datasheets
AZ9871-1A-12DET
American Zettler AZ9871-1A-12DET
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V