AZ9422-1CE-12DEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ9422-1CE-12DEF
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Stock
813
In Stock :
813
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Package :
Tray
Product Status :
Active
Operate Time :
10 ms
Must Operate Voltage :
9 VDC
Series :
Termination Style :
PC Pin
Coil Insulation :
Class F
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) :
20 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
30 mA
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Seal Rating :
Sealed - Fully
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Release Time :
5 ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Resistance :
400 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C