AZ2800-2C-120AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ2800-2C-120AE
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY EV CHRG SOLAR DPDT 3A 120V
Stock
231
In Stock :
231
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Product Status :
Active
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Current :
33.3 mA
Relay Function :
DPDT
Terminal Length :
0.011 inch
Number of Pins :
8
Body Height :
26.4 mm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
3 A
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
4000 Vrms
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
ECCN Code :
EAR99
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Voltage (AC) :
120 V
Termination Type :
Quick Connect
RoHS :
Compliant
Contact Current(AC)-Max :
3 A
Contact Current(DC)-Max :
3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Length or Diameter :
68.4 mm
Series :
Must Release Voltage :
24 VAC
Package :
Tray
Release Time :
10 ms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1500 Vrms
Weight :
86 g
Operate Time :
15 ms
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Flanges
Coil Operate Voltage(AC) :
96 V
Max Operating Temperature :
65 °C
Coil Type :
Non Latching
Max Voltage Rating (AC) :
600 V
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Base Product Number :
AZ2800
Body Breadth :
34.5 mm
Number of Terminals :
8
Max Voltage Rating (DC) :
30 V
Contact Voltage(AC)-Max :
600 V
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Coil/Input Supply Type :
AC
Reference Standard :
UL; VDE
Relay Form :
2 Form C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Throw Configuration :
DPDT
Features :
Coil Voltage(AC)-Max :
156 V
Must Operate Voltage :
96 VAC
Physical Dimension :
68.4mm x 34.5mm x 26.4mm
Contact Resistance :
50 mΩ
Sealing :
Epoxy
Coil Voltage :
120VAC
Current Rating :
30 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Action :
LATCHED
Coil Resistance :
830 Ω