AZ2280-1C-277AEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ2280-1C-277AEF
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 277V
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
15 kOhms
Product Status :
Active
Relay Form :
1 Form C
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
20 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Release Time :
10 ms
Weight :
36 g
Reference Standard :
UL; VDE
Number of Terminals :
5
ECCN Code :
EAR99
Relay Action :
LATCHED
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2500 Vrms
Must Operate Voltage :
235.4 VAC
Features :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Body Breadth :
27.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Operate Voltage(AC) :
235.4 V
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Release Voltage :
55.4 VAC
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Sealing :
Epoxy
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Physical Dimension :
50.2mm x 27.5mm x 27.8mm
Contact Resistance :
50 mΩ
Termination Type :
Quick Connect
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Coil Current :
18.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Relay Function :
SPDT
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1500 Vrms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Package :
Tray
Coil Voltage(AC)-Max :
318.5 V
Base Product Number :
AZ2280
Series :
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Body Length or Diameter :
50.2 mm
Operate Time :
15 ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage :
277VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Body Height :
27.8 mm