AX2000-2FGG1152
Mfr.Part #
AX2000-2FGG1152
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
1152-BGA
Description
IC FPGA 684 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Microsemi
Package / Case :
1152-BGA
Number of Logic Blocks (LABs) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
70°C
Operating Supply Voltage :
1.5V
Weight :
400.011771mg
Min Supply Voltage :
1.425V
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Supplier Device Package :
1152-FPBGA (35x35)
Height :
1.73mm
Propagation Delay :
740 ps
Max Supply Voltage :
1.575V
Length :
35mm
Width :
35mm
Number of I/O :
684
Total RAM Bits :
Published :
Number of Gates :
Max Frequency :
870MHz
Speed Grade :
2
Number of Registers :
Base Part Number :
AX2000
Axcelerator
Number of Logic Elements/Cells :
RAM Size :
36KB
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Turn On Delay Time :
740 ps
Frequency :
870MHz
Min Operating Temperature :
0°C
Datasheets
AX2000-2FGG1152
1.5V V 740 ps ns FPGAs Axcelerator Series 870MHz MHz 1152-BGA
AX2000-2FGG1152 Overview
In the package 1152-BGA, this product is provided. A total of 684 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 21504 logic elements/cells. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~70°C TA when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 294912 bfpga electronics s of RAM. AX2000 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si36kBe of this FPGA module reaches 36kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 1152 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 32256 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 70°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. A basic building block for this type of building block consists of 2000000 gates. 21504 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 21504 registers. The system operates at a frequency of 870MHz in order to achieve maximum efficiency. The maximum supply voltage it can take is 1.575V. The device can function at a minimum voltage of 1.425V. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 870MHz. As a supplier, 1152-FPBGA (35x35) is responsible for the package of its devices.
AX2000-2FGG1152 Features
684 I/Os
Up to 294912 RAM bits
1152 LABs/CLBs
70°C gates
21504 logic blocks (LABs)
21504 registers
Operating from a frequency of 870MHz