AX2000-1FGG1152
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX2000-1FGG1152
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
1152-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 684 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Propagation Delay :
850 ps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of I/O :
684
Supply Voltage :
1.5V
Speed Grade :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Max Frequency :
763MHz
Number of Logic Elements/Cells :
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
AX2000
JESD-609 Code :
e1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Gates :
Operating Supply Voltage :
1.5V
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Pins :
Total RAM Bits :
Width :
35mm
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.84 ns
Package / Case :
1152-BGA
Terminal Position :
BOTTOM
RAM Size :
36KB
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Screening Level :
MIL-STD-883 Class B
Published :
Length :
35mm
Series :
Axcelerator
Radiation Hardening :
No
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Ball
Height :
1.73mm
Number of LABs/CLBs :
Weight :
400.011771mg
Number of Outputs :
684
Datasheets
AX2000-1FGG1152
1.5V V FPGAs Axcelerator Series 1152-BGA
AX2000-1FGG1152M Overview
In the package 1152-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 684 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 21504 logic elements/cells. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -55°C~125°C TA when the device is operating. In this device, 684 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 294912 bfpga electronics s of RAM. AX2000 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si36kBe of this FPGA module reaches 36kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 1152 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 32256 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 2000000 gates. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 763MHz.