AWH64G-E202-IDC-R
Mfr.Part #
AWH64G-E202-IDC-R
Description
CONN HEADER 64POS IDC GOLD
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Mount :
Panel
RoHS Compliant
Housing Color :
Grey
Mounting Type :
Panel Mount
Plating Thickness :
100μin
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Positions :
64
Feature :
Feed Through
Total Number of Contacts :
64
Rated Current (Signal) :
3A
Cable Termination :
IDC
Width :
8.2mm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Wire/Cable Type :
Ribbon
Plastic
Wire Type :
Ribbon Cable
Length :
116mm
Termination Type :
IDC
Operating Temperature (Max) :
105°C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Height :
19.1mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.756 inch