AWH60A-0202-T-R
Mfr.Part #
AWH60A-0202-T-R
Description
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Body Depth :
0.663 inch
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
UL
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.150 3.81mm
Length :
95.6mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Plating Thickness :
30μin
5000000000Ohm
Number Of PCB Rows :
2
Plastic
Insulation Height :
0.669 17.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Conductors :
ONE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
16.9mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Mating :
Tray
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
8.2mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
60
Lead Free
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Color :
Feature :
Keying Slot
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Datasheets
AWH60A-0202-T-R
ASSMANN WSW Components AWH60A-0202-T-R
2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 60-Position Board to Cable/Wire 0.669 17.00mm Height