AWH60A-0232-T-R
Mfr.Part #
AWH60A-0232-T-R
Description
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Reference Standard :
UL
Plating Thickness :
30μin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Height :
8.2mm
Insulation Height :
0.669 17.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
60
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Width :
16.9mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
95.6mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Keying Slot
Body Depth :
0.663 inch
Contact Length - Post :
0.150 3.81mm
Datasheets
AWH60A-0232-T-R
ASSMANN WSW Components AWH60A-0232-T-R
2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 60-Position Board to Cable/Wire 0.669 17.00mm Height