ATF13-6P-BM01
Mfr.Part #
ATF13-6P-BM01
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.843 21.41mm
Feature :
Board Lock
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Voltage - Rated :
250VDC
Contact Finish - Post :
Gold
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pitch - Mating :
0.174 4.42mm
Number of Positions :
6
Datasheets
ATF13-6P-BM01
Amphenol Sine Systems ATF13-6P-BM01
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 6-Position Board to Cable/Wire 0.843 21.41mm Height