ATF13-08PB-BM13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATF13-08PB-BM13
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
BOARD MOUNT HEADER, RIGHT ANGLE,
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
250VDC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
8
Series :
BoardLock™ AT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Tin
Feature :
Mounting Flange
Style :
Board to Cable/Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Applications :
Automotive, General Purpose, Industrial
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.917 23.29mm
Insulation Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
ATF13-08PB-BM13
Amphenol Sine Systems ATF13-08PB-BM13
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 8-Position Board to Cable/Wire 0.917 23.29mm Height