ATF13-12PA-BM33
Mfr.Part #
ATF13-12PA-BM33
Stock
35
In Stock :
35
Feature :
Board Lock, Mounting Flange
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
13A
Pitch - Mating :
0.174 4.42mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Gray
Contact Finish - Mating :
Tin
Voltage - Rated :
250VDC
Insulation Height :
1.504 38.20mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
ATF13-12PA-BM33
Amphenol Sine Systems ATF13-12PA-BM33
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.504 38.20mm Height