ATF13-12PA-BM31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATF13-12PA-BM31
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
BOARD MOUNT HEADER, RIGHT ANGLE,
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
250VDC
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Insulation Height :
1.504 38.20mm
Number of Rows :
2
Feature :
Board Lock, Mounting Flange
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Color :
Gray
Fastening Type :
Latch Holder
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, General Purpose, Industrial
Contact Shape :
Circular
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Post :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Series :
BoardLock™ AT
Pitch - Mating :
0.174 4.42mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
12
Datasheets
ATF13-12PA-BM31
Amphenol Sine Systems ATF13-12PA-BM31
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.504 38.20mm Height