AQ27E-59A-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ27E-59A-H
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5V/9V 27W
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Series :
AQ27E (27W)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Input Connector :
CEE 7/16
Phihong
Product :
Fixed Plug
Approval Agency :
CE, cULus
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Input Type :
Fixed Blade
Connector Type :
USB Connector
Size / Dimension :
2.83" L x 1.81" W x 0.91" H (72.0mm x 46.0mm x 23.0mm)
Mounting Style :
Wall Mount
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Polarization :
Load Regulation :
Regulated
Region :
Europe
Region Utilized :
Europe
Package :
Box
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Approvals :
CE, IEC 60950-1, IEC 62368-1, UL/cUL 60950-1, UL/cUL 62368-1
Product Status :
Active
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Power (Watts) :
27 W
Output Connector :
USB C Receptacle
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
No Load Power Consumption :
75mW
Output Power :
27 W
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Minimum Operating Temperature :
0 C
Weight :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Form :
Wall Mount (Class II)
Number of Outputs :
1 Output
Current - Output (Max) :
3A, 3A
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output :
5V, 9V