AQ15A-050A
Mfr.Part #
AQ15A-050A
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
No Load Power Consumption :
75mW Max
Input Type :
Fixed Blade
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
52.07mm
Output Connector :
USB C Receptacle
Approval Agency :
CB, CE, cULus
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
Max Power Dissipation :
15W
Efficiency :
Level VI
Current - Output (Max) :
3A
Power (Watts) :
15W
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Connector Type :
Receptacle, USB
Voltage - Output :
5V
Form :
Wall Mount (Class II)
Operating Temperature :
0°C~40°C
Input Connector :
NEMA 1-15P
Width :
39.878mm
Max Operating Temperature :
40°C
Published :
Height :
23.368mm
Series :
AQ15 (15W)
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.05Lx1.57W x 0.92 H 52.0mmx40.0mmx23.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
3A