AQ11EM1R2CA1WE
Mfr.Part #
AQ11EM1R2CA1WE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Thickness :
1.4478mm
Height :
1.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Capacitance :
1.2pF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Depth :
1.4mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
150V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Packaging :
Tray
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
WAFFLE PACK
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Published :
Temperature Coefficient :
M
Operating Temperature :
-55°C~175°C