AQ115A102FA1ME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ115A102FA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size Code :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
A
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
JESD-609 Code :
e4
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Height :
1.4mm
Series :
AQ
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
1.4478mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
1000pF
Datasheets
AQ115A102FA1ME
KYOCERA AVX AQ115A102FA1ME
AQ 1000pF Ceramic Capacitor ±1% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ115A102FA1ME Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Its coefficient is A and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
AQ115A102FA1ME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V