AQ115A121JA1BE
Mfr.Part #
AQ115A121JA1BE
Description
CAP CER 120PF 50V 0505
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
120pF
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Thickness :
1.4478mm
SMD/SMT
Factory Lead Time :
9 Weeks
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size Code :
Series :
AQ
JESD-609 Code :
e4
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AQ115A121JA1BE
KYOCERA AVX AQ115A121JA1BE
AQ 120pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ115A121JA1BE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals A indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
AQ115A121JA1BE Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V