AQ11EM1R2CA1ME
Mfr.Part #
AQ11EM1R2CA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Size Code :
Series :
AQ
Voltage - Rated DC :
150V
Thickness :
1.4478mm
HTS Code :
Capacitance :
1.2pF
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±0.25pF
Depth :
1.4mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
M
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AQ11EM1R2CA1ME
KYOCERA AVX AQ11EM1R2CA1ME
AQ 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ11EM1R2CA1ME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 150V - Rated DC.
AQ11EM1R2CA1ME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V