AQ11EM0R6BA1ME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ11EM0R6BA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.6PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
M
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Depth :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
HTS Code :
Size Code :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
0.6pF
Thickness :
1.4478mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AQ
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Datasheets
AQ11EM0R6BA1ME
KYOCERA AVX AQ11EM0R6BA1ME
AQ 0.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~175°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
AQ11EM0R6BA1ME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 150V.
AQ11EM0R6BA1ME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V